NUR SANATI

KUR'AN A YAŞ SINIRI KOYMAK ZULÜMDÜR…!

KAİNATIN ÖRTÜSÜ

Posted by barbarosseferde Haziran 22, 2007

“İnsan santral gibi, bütün hilkatin nizamlarına ve fıtratın kanunlarına ve kâinattaki nevamis-i İlâhiyenin şuâlarına bir merkezdir. Binaenaleyh, insanın o kanunlara intisab ve irtibat etmesi ve o namusların eteklerine yapışıp temessük etmesi lâzımdır ki, umumî cereyanı temin etsin. Ve tabakat-ı âlemde deveran eden dolapların hareketlerine muhalefetle o dolapların çarkları altında ezilmesin. Bu da, ancak o emir ve nevâhîden ibaret olan ibadetle olur.”
(İşârâtü’l-İ’câz, 83-84)

Atom çekirdeğindeki muazzam kuvveti, yüzyıllarca beşerin idrak gözünden saklayan örtüyü; ona giydiren hikmet, biliyordu… Kâinatın seyyarât ve nücûmunu namus zincirlerine vurup, onlarda medar-ı intizam olan çekim kuvvetlerini dengelerle setreden hikmet, biliyordu… Kavundan, karpuzdan tutalım da gezegenlerden, sistemlerden ve uzaydan en küçük hurdebinî mahlûkata varıncaya dek, örtüsüz en ufak bir şey bırakmayan Settar’ın hikmeti, elbette bizden iyi biliyordu…
İnsan ise hep asi oldu. İlk önce özgür olmak bahanesiyle kendi tesettürünü kaldırdı. Yani kadında bulunan ve intizam-ı beşerin kaynağı olan ve aile yapısını incizabı ile adeta bir galaksi gibi yörüngesinde tutan ne kadar zahirî ve batınî enerji, öz, cevher ve cazibe varsa namahrem nazarların, yabancı cisimlerin tasallutuna açtı. Aynen ilmin izzetinden ve kemâlât-ı insaniyeden nasibi olmayan sözde insanların, atom çekirdeği olan o muazam enerjinin örtüsünü nâmahrem elleriyle açmalarında tecrübe edilen, Hiroşima ve Nagazaki felâketlerinde olduğu gibi…
Beşer tesettürsüzlükle neler kaybetmedi ki? Nesiller, kavimler, ülkeler ve sistemler harap oldu. Toplum ve toplum üzerinde bina edilen tüm sosyal müesseselere darbe vurdu. Kaybettikçe kaybetti yani… Özgür olmak bahanesiyle, kâinatın âhengini bozdu beşer. Avrupa’da hâl-i hazırda yaşanan ahlâk çöküntüsünü, moral değerlerin iflâsını ve kendine yabancılaşmış bir toplumu hediye etti insanlığa, mo-dern özgürlük anlayışı. Beşer çırpındıkça batıyordu.
Küreleri Mevlevî gibi raksettiren incizab-ı İlâhî’nin o kürelerde vaz ettiği İlâhî namus zincirlerini ve bu zincirlerle nescettiği bir tesettür-ü fıtrî olan o şirin ve sanatlı intizama, yani muhteşem ecram-ı semaviyenin işleyişine dahi ürkerek bakıyordu beşer… Ona kâinatı böyle dehşetli gösteren hastalıklı gözü, hürriyeti de insanın başkasına zarar vermeden her haltı yapabilmesi olarak görüyordu. Ne var ki, zavallı beşer bilemiyordu elbette, cirmleri muvazene halinde ve adaletle kâinatta raksettiren hikmetin, tüm unsurları birbiriyle irtibatlatlandırıp içten ve dıştan bağladığını. Meselâ kâinatta toz kadar bile olmayan ve basit zannettiğimiz bir gezegenin, takdir edilen şartlar dışında yok olması veya inkıraza uğraması sonucunda kendine namus bağları ile bağlı diğer gezegenleri de kıyametin eşiğine getirerek, içinde bulunduğu sistemi, hatta kâinatı mahvedebileceğini… Olanlara bakıyor olsa ve kaydetse de, inançsız bilim, bir türlü ilim gibi göremiyordu her şeyde bir hikmet olduğunu.
Toplum galaksisinde bir gezegen olan kadını da yörüngesinden çıkararak özgürleştirdi kendince. Kaç neslin hem dünyasını, hem ahiretini hüsrana gark eyledi.
Beşer mânâların da tesettürünü kaldırdı sonra. İlâhî fermanları kendince tercüme etti. Mânâların derilerini yüzerek onları üryan bıraktı, cümle pest saldırıların ve cehaletliklerin arasında… Güya bilim ve aydınlık neşreyledi. Mânâları tefessüh ettirerek, nice helâklara giriftar etti insaniyeti.
Tesettürsüzlük adeta bir slogandı. Nâmahreme yapılan her tasallut, insanı hüsrana düşürse de, beşer uslanmadı. Atomdan insana kadar, hatta mânâlara kadar hep nâmahreme açtı tesettürü.
Kıyamet denilen muazzam hadiseyi de başımızda koparacak olan, herhalde tesettürsüzlüğün bu nevîden bir tecellîsi olacak. Allah’ın koyduğu hudutlarla ve çektiği sınır ipleriyle ördüğü tesettürü kaldıran beşer, en sonunda atomu dahi kendine isyankâr ettiği gibi, kâinatı dahi kıyamette kendine karşı bir ayaklanma halinde müşahede edecektir. Şüphesiz beşer zulmeder, kader ise adalet…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: